• Zaloguj się
  • Zaloguj się
Strona głównaTESCOMA blogNowości i gadżetyRewolucja w kiszeniu – przygotowanie kiszonek nigdy nie było łatwiejsze!

Rewolucja w kiszeniu – przygotowanie kiszonek nigdy nie było łatwiejsze!

Zestaw do kiszenia TESCOMA DELLA CASA 5000 ml

Po niedawnych, nieśmiałych próbach zawitania w świecie przetworów zakończonych sukcesem, postanowiliśmy dalej zgłębiać ten temat. Dzięki temu teraz możemy zaprezentować asortyment akcesoriów, które zrewolucjonizują i ułatwią proces przygotowywania domowych kiszonek. Zastanawiasz się, po co w ogóle samemu robić kiszonki? Pomijając fantastyczny smak kiszonych smakołyków ta tradycyjna, naturalna technika jest najzdrowszą metodą konserwacji żywności. Chcesz się dowiedzieć dlaczego i poznać gadżet, dzięki któremu pokochasz przygotowywanie kiszonek w domu? Zapraszamy do lektury.

Co to właściwie jest kiszenie? Technicznie chodzi o powodowany przez bakterie proces przemiany substancji organicznych. Wytworzone środowisko zasadowe zapobiega rozkładowi produktów i chroni przed toksynami. W ten sposób produkty są doskonale zakonserwowane, ale przede wszystkim zyskują fantastyczny smak!

Kiszenie w warunkach domowych to proces beztlenowy, w którym cukry i skrobia zawarte w owocach i warzywach, za pośrednictwem wszechobecnych pałeczek mlekowych, przemienią się w kwas mlekowy, który jest naturalnym konserwantem hamującym działanie szkodliwych bakterii.

Kiszone ogórki i kimchi

Wyjątkowo zdrowe

Żywe kultury bakterii kwasu mlekowego to substancje probiotyczne wspomagające odporność, proces trawienia, zdrowie jelit, a także obniżające częstotliwość występowania alergii. Co jest jednak najciekawsze w całym procesie - te żywe mikroorganizmy produkują enzymy zwiększające wartość odżywczą kiszonek! Podczas kiszenia w żywności wzrasta zawartość witamin, a poziom zawartości substancji toksycznych spada aż o 95%!

Niepowtarzalny smak

Nie jest tajemnicą, że smak kiszonych produktów jest doskonały. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek spróbował choćby kiszonej kapusty, która jest najlepszym przykładem na to jak z niepozornego warzywa można w procesie kiszenia przygotować delikatną potrawę o wyraźnym smaku i zniewalającym aromacie.

Co można ukisić?

Kisić można nie tylko warzywa i owoce, ale prawie wszystkie rośliny, na przykład orzechy lub czosnek niedźwiedzi. Niezmiennie najpopularniejszym na świecie kiszonym przysmakiem jest kapusta. Prawdziwym delikatesem jest jej koreańska wersja - kapusta kimchi. To tradycyjne danie z pierwszej piątki najzdrowszych potraw świata przygotowuje się zazwyczaj z kapusty pekińskiej, czosnku i ostrych papryczek. Ma wiele różnych wersji, na przykład z imbirem, białą rzodkwią, zieloną cebulką, jabłkami itp. Dobra koreańska gospodyni musiała umieć przygotowywać aż 15 rodzajów tej kiszonki.

Sposób postępowania podczas kiszenia

Kiszenie nie jest żadną wiedzą tajemną – wystarczy opłukać warzywa i owoce i włożyć je do naczynia. Kapustę i warzywa korzeniowe należy wcześniej posiekać i pougniatać, aby puściły sok, dodać sól, zioła i przyprawy, a następnie włożyć do odpowiedniego naczynia każdą warstwę dociskając. Produkty kiszone w całości trzeba zalać słoną zalewą (sól chroni przed szkodliwymi bakteriami w ciągu kilku dni, zanim wyprodukuje się wystarczająca ilość konserwantu w postaci kwasu mlekowego).

Wszystkie kiszone warzywa powinny być całkowicie zanurzone we własnym soku (kiszona kapusta) lub w specjalnej zalewie (ogórki kiszone). Nawet najmniejszy czubek nie może znajdować się ponad poziomem płynu. Tylko w taki sposób można ograniczyć dostęp tlenu, a co za tym idzie uniemożliwić rozwój niechcianym bakteriom i pleśni. Dlatego warzywa trzeba koniecznie dobrze obciążyć.


Akcesoria potrzebne do kiszenia

Czas na najlepszą wiadomość. Kiszonki możesz od teraz przygotowywać samodzielnie jeszcze łatwiej. Nie potrzebujesz już do tego ogromnych, ciężkich i niepraktycznych kamionkowych beczek, w których trzeba było kapustę udeptać, obciążyć płytą i kamieniem, przykryć ciężką pokrywką, która ograniczała dostęp powietrza za pomocą kołnierza wodnego (wgłębienie przy górnej krawędzi naczynia), do którego trzeba było dolewać wody. Nie potrzebujesz nawet piwnicy do jej przechowywania.

To wszystko dzięki temu, że zaprojektowaliśmy unikatowe wieczko, które pasuje na wszystkie większe (600, 800, 1000 i 5000 ml) słoiki na przetwory z klipsem DELLA CASA. Dzięki temu możesz w każdej chwili przygotować porcję pysznych kiszonek w sam raz dla swojej rodziny.

 

Wieczko do kiszenia TESCOMA DELLA CASA

Wieczko z wytrzymałego plastiku, silikonu i stali nierdzewnej wyposażyliśmy w specjalny zawór, który zmniejsza ciśnienie powstające podczas fermentacji, a do słoika nie wpuszcza powietrza.

Można je ustawić w 3 pozycjach – pierwsza do nakładania i zdejmowania, druga umożliwiająca proces fermentacji i trzecia do hermetycznego zamknięcia słoika w razie potrzeby przeniesienia go podczas kiszenia w inne miejsce i do przechowywania np. w lodówce po zakończeniu kiszenia.

Wieczko możesz kupić w zestawie z 5-litrowym słoikiem lub oddzielnie, jeśli już posiadasz słoik DELLA CASA. Warzywa możesz podczas kiszenia w 5- litrowym słoiku obciążyć obciążnikiem do kiszenia DELLA CASA wykonanym z wysokiej jakości ceramiki z wytrzymałym szkliwem (aby obciążyć potrawy w mniejszych słoikach DELLA CASA o pojemności 600, 800 i 1000 ml użyć innego odpowiedniego przedmiotu).
Kiszone ogórki oraz inne warzywa utrzymają się pod powierzchnią przez całkowity czas kiszenia, dzięki pomocy sitka do kiszenia DELLA CASA (przeznaczonego do 5- litrowych słoików).


Przepisy na kapustę, ogórki kiszone, pikle i kimchi

(podane proporcje są dopasowane do słoika o pojemności 5 l)

Domowa kiszona kapusta

Będziesz potrzebować

3,5 kg siekanej białej kapusty, 500 g pokrojonej cebuli, 70 g soli, 14 g kminku w całości

Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą i odstaw na 3 godziny, co każde 30 minut ponownie wymieszaj. Słoik napełnij warstwami kapusty aż do poziomu szyjki, każdą warstwę dokładnie dociśnij. Górną część słoika oczyść z resztek kapusty. Aby zawartość słoika była całkowicie zanurzona obciąż ją obciążnikiem do kiszenia DELLA CASA lub innym odpowiednim przedmiotem. Słoik zamknij wieczkiem, zawór ustaw w pozycji „kiszenie” i kiś domową kapustę co najmniej 3 tygodnie w zaciemnionym pomieszczeniu w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza.

Domowe ogórki kiszone

Będziesz potrzebować

3 kg ogórków gruntowych o długości ok. 10 cm, 4 gałązki świeżego kopru, 2,5 l wody, 50 g soli

Z wody i soli przygotuj zalewę i pozostaw do wystygnięcia. Ogórki umyj i nakłuj widelcem. Ułóż w słoiki warstwowo koper i ogórki (zaczynając od warstwy kopru) aż do poziomu szyjki słoika. Wlej zalewę i obciąż zawartość słoika odpowiednim przedmiotem tak, aby była całkowicie zanurzona. Zamknij słoik wieczkiem, zawór ustaw w pozycji „kiszenie” i pozostaw na 1 do 2 tygodni w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza.

Kiszone warzywa (pickle)

Będziesz potrzebować

Ok. 3 kg warzyw odpowiednich do kiszenia (np. biała i czerwona kapusta, każda odmiana cebuli, biała lub czerwona rzodkiew, kalarepa, marchewka, seler, pietruszka, biała papryka, kalafior, brokuły, brukselka, czosnek, por, ogórki gruntowe i papryka cayenne long slim), 50 g soli

Z 2,5 l wody i 50 g soli przygotuj zalewę i odstaw. Warzywa oczyść, pokrój na kawałki, wkładaj do słoika dociskając. Zalej jeszcze ciepłą zalewą i obciąż zawartość słoika odpowiednim przedmiotem tak, aby warzywa były w trakcie kiszenia całkowicie zanurzone. Słoik zamknij wieczkiem, ustaw zawór w pozycji „kiszenie” i pozostaw do kiszenia na co najmniej 3 tygodnie w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza.

Kimchi

Będziesz potrzebować

3 kg kapusty pekińskiej, większe jabłko, czerwona papryka, marchewka, 1/2 białej rzodkwi, 100 g soli. Przyprawy: 100 g imbiru, 50 ml sosu rybnego, 30 ml sosu ostrygowego, 30 ml sosu sojowego, główka czosnku, pęczek dymki, 2 łyżki cukru trzcinowego, łyżeczka mielonego chilli, łyżka soli.

Kapustę posiekaj na wiórki, dodaj jabłko starte na dużych oczkach, białą rzodkiew, marchewkę i czerwoną paprykę pokrojoną w paseczki. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i pozostaw na co najmniej 6 godzin, mieszając ponownie co 30 minut. W tym czasie przygotuj mieszankę przypraw - imbir oczyść, usuń włókna i twarde części i zetrzyj na małych oczkach, dodaj rybny, ostrygowy i sojowy sos, starty czosnek, drobno posiekaną dymkę, cukier trzcinowy, chilli i sól. Z wcześniej przygotowanej mieszanki warzyw odlej płyn i zachowaj go. Następnie do mieszanki dodaj przyprawy i wszystko dokładnie wymieszaj. Słoik napełnij kimchi aż do poziomu szyjki, każdą warstwę dokładnie dociskaj. Jeśli podczas dociskania nie pojawi się wystarczająca ilość soku, dolej do słoika wcześniej odlany z mieszanki warzyw płyn. Zawartość słoika obciąż odpowiednim przedmiotem, tak aby podczas kiszenia kimchi było całkowicie zanurzone. Słoik zamknij wieczkiem, zawór ustaw w pozycji „kiszenie” i pozostaw na około tydzień w temperaturze od 20 do 25 °C.

Wskazówka: Jeśli podczas kiszenia zmniejszy się ilość płynu w słoiku, należy go uzupełnić roztworem wody z solą w proporcji 20 g soli na 1 litr wody. Jeśli podczas kiszenia poziom zalewy w słoiku podniesie się i wypchnie wieczko, należy odlać jej nadmiar, wieczko umyć pod bieżącą wodą, nałożyć z powrotem i ustawić zawór w pozycji „kiszenie”