Co przygotować na idealne drugie śniadanie dla małego ucznia?

 

O tym, że na zdrowie dzieci w wielkim stopniu wypływa to, co jedzą, na pewno wiesz. Czy pomyślałeś jednak o tym, że pożywienie może mieć wpływ także na ich szkolne osiągnięcia? Oprócz tego, że słodkie napoje, pączki, czekolady czy czipsy na drugie śniadanie psują zęby i powodują przybieranie na wadze, mają na sumieniu również powodowanie obniżonej zdolności do koncentracji, huśtawkę nastrojów oraz uczucie niepokoju. Dzieje się tak, ponieważ zawierają sacharozę, która potrafi w mgnieniu oka podnieść poziom energii potrzebnej do wykonania danego zadania, jednak poziom ten równie szybko spada.

Człowiek, a zatem i uczeń, nie wie potem, co ze sobą począć: już samo wysiedzenie całej godziny lekcyjnej w ławce sprawia mu problemy, nie jest też w stanie przeczytać płynnie danego akapitu, ponieważ opadają mu powieki albo, w lepszym przypadku, zerka tylko przez okno. W przypadku złych ocen niekoniecznie musi chodzić o zaburzenia uwagi czy niedostateczny intelekt, winę może ponosić po prostu niewłaściwy jadłospis.

 

 

Jak powinno wyglądać drugie śniadanie?

Ważnym jest, aby posiłki były kolorowe. Każdego dnia dzieci powinny wziąć ze sobą do szkoły kawałki różnych warzyw i owoców, pełnoziarnistego pieczywa, zróżnicowanych rodzajów sera, chudej szynki czy ulubionych past kanapkowych. Na przykład twarogowa pasta jest lekka, ale zawiera również mnóstwo dobroczynnego białka zapewniającego stopniowy wzrost energii.

 

 

Reżim picia

Pomyśl też o pitnym reżimie. Dziecko w pierwszej klasie powinno wypijać 1,6 l wody dziennie, dwunastoletnie nieco ponad 2 litry. Jednak nie chodzi tu o słodzone wody mineralne, lemoniady i soki! Ważna jest też butelka, z której dziecko pije. Większość uczniów nosi picie w zwykłej butelce PET. Ta jednak po pewnym czasie może zacząć brzydko pachnieć, ponieważ na jej szyjce zaczną się mnożyć bakterie. Co więcej, większość dzieci niechętnie pije z takiej butelki lub całkiem odmawia jej używania. Dlatego nie bój się zainwestować w butelkę lepszej jakości, która nie jest szkodliwa dla zdrowia. Na przykład Butelka na napoje PURITY jest wykonana z tworzywa sztucznego stosowaneo w medycynie i farmacji, a gdyby nawet coś było nie tak, można ją wyparzyć i w ten sposób pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń.

Nasza rada: W Butelce na napoje z sitkiem PURITY możesz każdego dnia przygotować dzieciom wodę smakową innego rodzaju, którą pokochają - kto by nie chciał chodzić do szkoły z butelką pełną truskawek, jeżyn, pomarańczy czy melona? Rodzice mogą ją wziąć ze sobą do pracy lub w podróż na przykład z miętą, cytryną czy ogórkiem!

A jeśli Twoi milusińscy nie chcą zrezygnować z lemoniady, przy pomocy Syfonu do napojów gazowanych myDRINK możesz im przygotować wodę sodową ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytrusów lub zdrowe domowe gazowane soki.

 

 

 

 

Nie pozwól zgłodnieć swoim dzieciom

Nie zapomnij zastanowić się nad tym, na jak długi czas uczeń potrzebuje przekąsek. Czy wystarczy mu tylko do południa czy zostanie w szkole aż do zajęć pozalekcyjnych? Czy Twoje dziecko jest sportowcem i potrzebuje dlatego większego zastrzyku energii? O której zaczyna lekcje? Przy popołudniowych lekcjach, w drużynie sportowej czy pozaszkolnych aktywnościach może się zdarzyć, że uczniowi zabraknie zapasów. Dlatego dobrze, aby w plecaku miał przygotowane pudełko „na czarną godzinę“ z ulubioną i zdrową wytrzymałą przekąską. Świetnie nadadzą się orzeszki, suszone owocy czy domowe batoniki musli.

 

 

Jak zapakować przekąski?

Na rynku znajdziesz wiele pudełek, ale nie każde jest idealne dla dzieci. Przede wszystkim, unikaj pudełek z niskiej jakości plastiku, które mogą wydzielać do przekąski niebezpieczne substancje. Inne bardzo szybko chłoną zapach. Dlatego Zdrowe pojemniki DINO zostały wykonane ze stosowanego w medycynie i farmacji materiału, który nie tylko nie jest szkodliwy dla zdrowia, ale także jest neutralny zapachowo. Nie pochłania więc zapachów jedzenia i w żaden sposób nie wpływa na jakość pokarmu.

Przygotować zdrową przekąskę nie jest wcale tak trudno, a dzięki odpowiedniemu żywieniu możemy ułatwić dzieciom wykonywanie wszystkich szkolnych obowiązków. Nie zapomnij zapytać ich, który zdrowy wariant smakuje im najbardziej, a który nie, aby nie czuły potrzeby podjadać słodkości i przekąskek z automatu czy cukierni.

Przy następnym przygotowywaniu szkolnej przekąski zainspiruj się na przykład naszymi przepisami!

 

Flapjack z miodem

 • 80 g wymieszanych płatków żytnich i jaglanych
 • 80 g rozpuszczonego masła
 • 80 g suszonych daktyli, śliwek lub żurawiny
 • 60 g miodu
 • 50 g niesolonych migdałów
 • 10 g tartego kokosu

Daktyle, śliwki i migdały drobno posiekaj, dodaj pozostałe składniki i przygotuj gęstą lepką mieszankę. Podziel ją na 6 identycznych części. Foremki na zdrowe batoniki DELLA CASA napełnij ściśle pod krawędzią przygotowaną mieszanką. Włóż foremki do piekarnika rozgrzanego do 180°C i piecz przez 20-25 minut. Upieczone batoniki pozostaw do ostygnięcia i lekko naciskając na elastyczne dno ostrożnie wyjmij je z foremek. Batoniki można polać rozpuszczoną czekoladą.

 

Pasta twarogowa z marchewką

 • 250 g twarogu
 • 1 duża lub 2 małe drobno starte marchewki
 • 50 g startego na drobno sera (np. goudy)
 • 1 drobno posiekane jajko ugotowane na twardo
 • 1 łyżeczka musztardy
 • 1 łyżeczka soku z cytryny
 • szczypiorek, sól i pieprz

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, do smaku możesz dodać posiekany szczypiorek, sól i pieprz.

 

 

Mogą Ci się przydać: